23 Haziran 2015 Salı

Laz Böreği (Tatlı)

Selamün Aleyküm,

Pazar günü instagram arkadaşım, komşum ve diyetdaşım Ebrucum elinde tatlı ile çıka geldi. Bu günki misafirlerine tatlı benden dedi. Tanışalı bir kaç hafta oldu bir birimize misafir olduk ikimizde diyetle haşır neşiriz ve ikimizde fit anne olma çabasındayız. Hazırladığı kahvaltı müthişti her şey diyete uygun sağlıksız hiç bişey yoktu bayılmıştım sofrasına. 

Türk milleti olarak çeşit çeşit yemek yemeyi seviyoruz ikramı seviyoruz bende ramazan günlerinde veya çok çok özel günlerde bol çeşitli yapıyorum ama komşum dediğimiz arkadaşım dediğimiz sık görüştüğümüz insanlarla sürekli saray sofraları kurulmasına karşıyım. Biz ailecek akşamları sadece bir ana yemek çeşidi salatalarla yemeğimizi yiyen insanlarız fazlası hem bedene israf hem Müslümana yakışmıyor. Sırf bu durum yüzünden evine misafir çağırmaya korkan çat kapı gidilemeyen insanlar var ilk evlendiğim yıllar çok takılıyordum bu duruma şuan ben ne yiyorsam misafirimde onu yer mantığı ile hareket ediyorum ve bence karşı tarafada bir rahatlık vermiş oluyoruz. Ebru arkadaşımda aynen böyle içden ve samimi sıkıntısız dertsiz evimizden biri gibi bir misafir insanların böyle misafirlere ihtıyacı var :)). Pazar günü de elinde Laz Böreği ile kapımda idi çok sevindim çok hoş oldu. Tatlısıda lezzetli idi:). Eh bir Laza anca Laz böreği getirlir.

Ebrunun Tarifi ile Laz böreği

Laz böreği tarifi

Muhallebisi: 2 yumurta sarısı, 2 yemek kaşığı nışasta, 2 yemek kaşığı pirinç unu, 1 cimdik tuz, 1 paket vanilya, 2 çay bardağı şeker, 3,5 su bardağı süt.  ( bizim yöremizde muhallebisinin içine 2 cimdik karabiberde atılıyor değişik bir aroma veriyor)


Böreği için gerekli malzemeler : 22 kat baklava yufkası , 3 yemek kaşığı tereyağı. 

Şerbeti:1 su bardağı şeker, 1 su bardağı su 

Üzeri için :pudra şekeri 

Önce şerbet kaynatılıp hazırlanıyor. Muhallebi malzemelerinşn hepsi bir tencerede pişiriliyor. 11kat yufka aralarina tereyaği sürülerek serilir. Muhallebi koyluyor sonra yine aralarina 11 kat tereyaği ile yufka koyulur. Pişirmeden önce dilimere bölünüyor. Fırında özellikle altı ve üstü kizarana kadar pişirilir tatlı sıcak şerbet soğuk olcak. Afiyet olsun

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

bir hesabınız olmasa da Anonim olarak fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorumunuz için Teşekkür ederim.