3 Ekim 2014 Cuma

Bayram da Diyete devam edebilmenin püf noktaları

Arefe gününüz ve cumanız hayır ola inşallah,

Bayramda da diyetmi yapcağız kardeşim! Diyenleri duyar gibiyim :))) Malesef bu özel günlerde 3-4 gün dahi olsa + 2 hata + 3 olarak bile yansıyabiliyor. Bu yüzden bayramda da dikkat etmenın püf noktaları var elbet daha öncelik yıllardan tecrübe ile paylaşmak istedim.Sabah eminim herkesin evinde muhteşem bayram sofraları kurulacak onca lezzete nasıl hayır denebilir ki :))) ama imkanınız varsa ailenizde anlayışlı ise bu bayram 4-5 çeşit hamur işi vs. Yerine en azından bir çeşit hamur işi sofrada bolca kahvaltılık ve bolca salata çeşidi ile hafif ama lezzetli bir kahvaltı geçirebilirsiniz nasılsa daha Kurban eti yenecek :))) 
Ha yok bizde böyle olmuyor derseniz ozaman nefsinize sahip çıkıp :) sofradaki herşeyden veya canınızın en çok çektiği şeylerden aynen  başlangıç tabağı gibi kendin,ze bır tabak yapın ve bu tabağın dışında başka hiç birşeye uzanmamaya çalışın. Bu gibi kahvaltılarda en büyük yanlış bence tabak kullanmadan ortadan yemek insan nekdar yediğini bilmediği için yedikçe yiyor. Bu yöntemle gayet verimli bir kahvaltı geçireceğinize eminim:). 

Sarma, dolma, baklava vs. gibi evde bulunan küçük minak atıştırmalıklardan sürekli olarak bitane daha bitane daha deyip ağzınıza atmamaya çalışın buda gene kahvaltıda olduğu gibi tabak olmadığı için ne çok yediğinizi göremezsiniz.

Bayram ziyaretlerinde rlinşzden geldiğince ikramları tabağı alın ama  yemeyin emin olun kimse fark etmiyor :)))) belki kaba bir hareket ama en az iki kişi olarak gitiğiniz ziyaretlerde biri zaten yiyor böylece gönülleri olur. Ha oldu ki teyzeler israr eti en masum olanından atı verin ağzınıza ama baklava vs. gibi tatlıları yemeye özen gösterin. Sonuçta bu sizin sağlığınız içinde önemli bazı aileler en az 10 kapı geziyor heryerde bütün tabağı yeseniz zaren mideniz ağırır bunuda kibarca söyleyebilirsiniz ö
Mesela eşimin mide sorunu var kibarca anlatıyor ve bazen tabağındakileri hiç yemiyor bazende midesi ağırmayınca yiyor tabi :))) Baktım ki benimde midem kötü oluyor çok karıştırınca bnde kibarca böyle söylemeye başladım:). Ama bence en etkili yol tabağı kibarca almak en masumlarından 1-2 tane yemek ve gerisini ellemede  bırakmak kimsenınde kalbi kırılmaz emek veriyorlar sonuçta.

Kurban etinide bol bol ekmekle yemek yerine en sade şekilde bol salata ile imkan varsa yemek çok güzel olur. Bu arada bolca gene su içebilmekte önemli en az 2 litreyi hedefliyebilir ve küçük şişelerimizi yanımızda taşıyabiliriz. 

Bu bayram hedefim inşallah bu şekilde kilo almadan ama tabiki bir kaç şeyin tadına bakıp tıkabasa yemeden nefsimi terbiye etmek bence diyette en önemlisi bu. İnsan gözünün önünde değilse zaten yemez ulaşma imkanı yoksa nefis zorlamaz ama bunların içinde ise ve buna rağmen hayır! Demeyi başarabilirse işte o zaman gerçekten kilo vermeyi hedeflemiş bunu kafasına yerleştirmiş demektir.

Sevgilerim inşallah musmutlu güzel bir bayram sizlerle olsun :) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

bir hesabınız olmasa da Anonim olarak fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorumunuz için Teşekkür ederim.