17 Eylül 2014 Çarşamba

Yeni Annelere SADEce Tavsiyeler | 1. Tebrikler Hamilesiniz!

Selamün Aleyküm,

8 aydır Anneyim :). Annelik gerçekten mi içten gelen Allah'ın lütuf etiği bir duygu. Gene de zaman geçtikçe insan daha deneyimli ve daha verimli bir Anne oluyor. Bebeğim olacağı andan itibaren her Anne gibi her şeyim en iyisini yapmak için çırpındım.

Genel olarak sade basit ve pratik şeylerden hoşlanırım. Bilgi konusu  da aynen bu şekilde sade basit ve pratik şeyleri severim. Hamileliğim boyunca verimli olabilmek için internete bir çok bilgi okudum bazıları çok yararlı olmakla birlikte çok da gerekli olmayan ayrıntıları bile şartmış gibi açıklanmış. Hele evhamlı bir insansanız çabuk etkilenip sağlığınızdan hemen şüpe duyuyorsanız kesinlikle kötü hikayesi hamilelik doğum türü şeyleri okumamak ve izlememek lazım.

İşte tam da bu yüzden bu yazı dizim de Anneciklere yardımcı olmak adına SADEce tavsiyelerde bulunmak istedim. Evet sade SADEce basit ve yalın tavsiyelerim olacak yani bilgiler herkezin yapabileceği uygulayabileceğimiz abartılmamış yalın hali ile yazıcam çoğu hamile korku içindedir bazen bebeğime bişe olur endişesi o denli sarar ki insan sırf evhamdan kendini hastanede bulur ki ben bu bilgi kirliliği yüzünden bunu yaşadım. Bir eşya alacağım zaman daima şahsı kişilerin yorumlarını okurum memnun olup olmadıklarını genel olarak bakarım 30 kişide 20 kişi memnun yorum yapmışsa alırım. Bu yorumlar kar ve çıkar amaçsız olduğu için internet ortamında daima şahsi insanların yaptığı yorumları göz önüne  alırım çünkü hem denemişlerdir hemde tecrübe sahibi olmuşlardır. Bende bu yazı dizisi için bir kaç bekledim uzun zamandır aklımda idi. Evet bu tür yazı dizileri oldukça fazla eee buda Gülihanca Annelik tavsiyeleri olsun.En en en baştan başlarsak o müjdeli haberi aldınız evet Tebrikler Hamilesiniz :) siz hevesle ve mutluluktan deliye dönmüşsünüzdür ya Eşiniz?

Her kadın ve erkeğin tepkileri farklıdır. Bazen anne durgun ve ne yapacağını bilmez haldedir bazen de baba. Hele ki beklenmeyen sürpriz hamileliklerde duygular fazlası ile karışmış olabilir. Bazen de iki taraf da çılgınca sevinir :). (ne güzel:))). Ama dediğim gibi herkesin tepkileri çok farklıdır kimi eşinden ilgi alaka görmek bunu kutlamak isterken eşinin hiç oralı olamadığını görünce çok mutsuz olur.

Genel de kadınlar sevinir ve hemen anneliğe adapte olabilir. Diyelim ki Annecikler aşırı mutluluk sevinçleri verdi fakat er kişi de bir sessizlik hakkım işte bazen bu nokta da Anne adaylarını deli sorular alıyor. Yazım da ele almak istediğim işte tamda bu konu.

Erkeklerde hamilelik haberine sesiz sedası yorumsuz kalması ve Anneciklerin tepkisi.

Endişelenmeyin desem de her anne ilk olarak bir paniğe kapılabilir eşin bebeği istemiyor, baba olmayı istemiyor, beni sevmiyor gibi benzer milyonlarca sorularla kafası dolabilir. Hata o denli dolar ki ne yapacağını ne düşüneceğini bilemez. Anne sevinmiştir ve eşinin de sevinmesini bekler.

Bu gibi durumlar da Erkeklerde özellikle beklenmeyen bir hamilelik ise birincisi şok olmuştur :) ve nasıl bir tepki vereceğini bilememiştir.
Direk maddi sıkıntıları düşünmüş olabilir sonuçta evinizin geçindiren eşinizse ve birazda durumunuz kritikse adam haklı olarak bunlara takılmış olabilir.
Bazı Beyler ne tepki vereceğini bilemez zaten karakter olarak sesiz ve şaşalı hareketleri yok ağır bir abimizse yanı bu tepki normaldir.
Babalık fikrine Annelik gibi direk geçiş yapamayabilirler.
Her insan bir değildir bazısı eşinin ayağını yere bastırmaz :) bazısı sessizce izler.

Velhasıl Kelam :) bunların hiç biri hiç bir sebep kocanızın  bebeği istemediği anlamına asla gelmez. Bunları düşünüp de kendinizi üzmeyin. Hele ki çocukları çok seven bir insansa hiç üzülmeyin emin olun bebeğiniz doğduğunda en çok o sevecek. Sadece oda heyecanlı ve şaşkındır. Sadece zamana ihtiyacı var.

Tabi burada istisnalar kaideyi bozmaz gerçekten bebeği istemeyen koca larda mevcut bu eşlerde
zaten istemediklerini açık ve net bir şekilde ifade edeceklerini düşünüyorum.

Anneciklere tavsiyem diğer şahısların aile hayatına bakıp tepki ve sevinçlerini kendi aile içinde göremeyince mutsuz olmasınlar bu güzel anların kıymetin bilsinler ve güzel yüreklerini bu kötü fikirlerle doldurmasınlar. Sadece iki tarafında birazcık zamana ihtiyacı var bir kaç hafta sonra hele o ilk kalp atışını duyunca bu seslere kim kayıtsız kalabilir ki. İnşallah o iyi bir baba olacak sadece bunundan kendinin bile haberi yok :).

Güzel Annecikler ve annecik adayları inşallah her şey gönüllünüzden geçen ve Allah'ın hayırlı kıldığı şekilde olur musmutlu günleriniz ola :) gene bekleriz.

2 yorum:

  1. :) benim eşim he heeee bende hamileyim biliyormusun demişti:) o kadar beklemediğimiz birşeydi.. Devamını bekliyorum canım..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Benim eşimde şaşkınlıkla hadi canım demişti :))))))) napsın adamcağızlar inşallah canım :)))

      Sil

bir hesabınız olmasa da Anonim olarak fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorumunuz için Teşekkür ederim.