7 Haziran 2014 Cumartesi

Saksı Güzelleri

 Selamün Aleyküm

Dünden bu güne ne çok şey vardır akılda yapılacak uyurken hepsini dizmişsindir aklını raflarına acele acele hiç oyalanmada  yapacağım dersin içinden ama sabah kalkarsın hiç planladığın gibide olmaz işte buna da nasip denmez mi ?

 Kismetin varsa gelir Bağdat'tan Yemen'den kismetin yoksa ne gelir elden...

Hayata hep planlar yükleriz ama nasip neyse o olur. Çok şükür ki benim nasibime güzellikler düştü. Camında çiçekler olan yalın ve sade bir yuva düştü payıma. Her sabah güneşliği heycanla sevinçle ardında göreceğim güzelliğin merakı ile açıyorum desem inanır misiniz? Benim mızacım mülkiyete meyil etmemeyi tercih eti :). Benim için düzenli, giriş katı, bahçeli, çiçeklerle dolu olan bir yuva altından,maldan  ve eşyadan daha kıymetli değil midir? Dün yağmur yağdıkça sevinçle cam dan baktım sürekli çiçeklerime baktım. Küçük bir çiçek bu kadar nasıl mutluluk verir insana nasıl çoşturur yüreğimin odacıklarını? Bahçeye ve çiçeklerin güzelliklerini her gördüğümde Cennet gelir aklıma çiçeklerin bitkilerin hep oranın bir yansıması olduğunu hayal ederim. 

MUHAMMED SURESİ  15: Takva sahiplerine va'dedilen cennetin misali (şudur): İçinde bozulmayan sudan ırmaklar, tadı değişmeyen sütten ırmaklar, içenler için lezzet veren şaraptan ırmaklar ve süzme baldan ırmaklar vardır ve orda onlar için meyvelerin her türlüsünden ve Rablerinden bir mağfiret vardır. Hiç (böyle mükafaatlanan bir kişi), ateşin içinde ebedi olarak kalan ve bağırsaklarını 'parça parça koparan' kaynar sudan içirilen kimseler gibi olur mu? 
Bu güzellikleri tarif eden ayetler geçer aklımdan özellikle taşlarla bitkilerle ilgili olan ayetleri daha bi dikkatli okur ve ezberlemeye çalışırım. Bakıldığında cansız duran ne sesi ne de rüzgarsiz hareket edemeyen bu canlılar nasıl olur da büyür güzelleşirler insanoğlu hala mucize bekler buna bazen bende dahilim bazen nefise yenik düşüyor insan bazen unutuyor varlığının sebebini... Şu geçici Dünya bile bu kadar özenli bu kadar güzel yaratılmışsa ebedi hayat ne denli güzeldir hayallerim almıyor.

Allah Ahireti kazanabileceğimiz işlerle bizi karşılaştırsın, daima onu ancak güzellikleri çıkarsın önümüze, şükür unutmayan dil, ibadetleri aksatmayan nefis terbiyesi versin inşallah


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

bir hesabınız olmasa da Anonim olarak fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorumunuz için Teşekkür ederim.