16 Nisan 2014 Çarşamba

Minak adamla ilk aylarda yaşadıklarımız & Prematüre bebek, yenidoğansarılığı, aşı,grib ve kurdaşen

Selamün Aleyküm

Bebiş maşallah 3 aylık oldu bile blogla ilgilenmek için artık anca zaman oluyor.:) 

Ani gelişinden sonra eve geldiğimiz de Annem sağolsun herşeyi hazırlamıştı. Beyazlar içinde ki Lohusa yatağımız  odamız vs. herşeyler Allah razı olsun bizimle çok ilgilendi Muhammedin üstünde çoook emeği var. 

Hastane süsleri mavi-kırmızı idi daha sonra evde de kullandık tabi. Ablam da sağolsun inceliklerle uğraştı gönüm olsun diye bir süüüüürüüü hatıra kalacak fotograf çekti. Lohusa şerbetimizi de Teyzesi kaynatı.İlk yatacığını babası yaptı sağolsun çok pratık oldu yatağa sıfır mesafe ile yanaştığı için gece rahatça yanımda yatabildi. İlk hafta tabi ki çok zordu. Hem bebeğe alışmak, bakımı, uykusuzluk, uykusuzluktan ziyaede yorgunluk ve bazen ne yapacağını bilememek hepsi bir deneyim olarak geldi geçti bile. 

İlk olarak tabi ki kişisel olarak ağrılarım vardı. Muhammed de erken doğduğu ve gelişimi geri olduğu için sürekli uyuyordu. Sütü içmeyi bilmiyordu 5 dk içse yorgunluktan uyuyordu çok uğraştım mama vermemek için çabaladım. Hastaneden 3. gün çıkığımızda sarılığı var demişti doktor bol bol emzir ama çocuk içmeyi bilmiyo ki ablam sağolsun çok uğraştı çok tebihledi ama bebek kendisi içemiyordu. ertesi gün tekrar yüksek çıktı ve hastaneye yatırılcak dendi. Tabi ki çok üzüldüm çok ağladım ağrılarım bi yandan bebişin derdi bi yandan. 
Bebişle beraber kalabilmek için hastanede Anne odası vardı bende beraberinde gitim. Yoğun bakım ünitesinde  ışın tedavisinde yattı. 2 saate bir bizide hemen yanındaki odaya emzirmek için çağrılıyorduk. Bebek sarılıktan dolayı çok ağır uyuyor hemşireler nasıl uyandırılması gerektiğini gösteriyor öğretiyor. Hemşirenin bir hareketi ile bebek uyanıyor ama sadece 5 dk içiyor sonra yumuyor gözünü Allahım 3 saat uğraştığımı 1 saat sonra tekrar başladığımı biliyorum. 

Hastanenin ismini vermicem özel bir kuruluştu. Çok memnunum aslında hastaneden çok çok memnumum hele doktorumdan Daha da memnundum çok sevecen bir insandı çok tatlı dili idi. Aynı şekilde sezeryan olurkende etraftakı herkes ameliyathane herşey çok özenli idi birdaha gitmeyi düşünürüm fakat şu varki 04.01.2014 gecesi hastane çok yoğundu Muhammed o gün doğan 26. çocuktu hemşireler benle çok ilgilendi ama bebekle ilgilenmediler daha sonra fark etim. 

sarılığı var dendi bol emzırın dendı bu kadar ama cocuk ıcemıyor resmen alamıyor mamaya  tabiki bütün hastaneler karşı 4. günde tedavi bitince eve geldiğimizde bebek gene aynı şekilde içrmedi saatlerce uğraştım bıkmadan usanmadan çabaladım akşam üstü oldu ve bebek iyice kendini bıraktı Anneme üzmemek için bişe beli etmedim ama çok telaşlıydım çırpınıp duruyodum odamda bıyandanda ınterneten araştırıyorum. o arada Muhammed resmen bayıldı uyku hali değildi gözleri döndu Allah korusun öyle korktum ki öldü sandım gene de soğuk kanlı olup eşime de beli etmeden hemen mama getir çok ac dedim ama kaç kez nabzını kalbini dinledim bilmiyorum. Annemde geldi fark eti o arada çok korktu Muhammed Muhammed bağırıyor hiç bir tepki vermiyor şeker şerbeti yapıp verdik ne yapcamızı şaşırdık çünkü bunların hepsine karşıydık şerbetede mamaya da ama çare kalmadı. 

eşim gelince mamayı hazırladım mamayıda içemez uyuyorken biberonuda emmez demişti hemşire masıl içti size anlatamam kana kana :) çocuk resmen açtı ve emecek kadar hali kuvveti yoktu. O an korkudan sütümde kesildi. Bir kaçgün çaylar ve komposto içrek yoğun bir uğraş verdim.

2.400 gr di 38. haftalık fakat gelişimi 34. haftalıktı. Pramatüre bebek konumunda idi. İnternete çok araştırdım saatlerce baktım sonunda bir sitede prematüre bebek bakımını buldum burda eğer bebek çok küçükse emmeyi beceremiyorsa ve anne sütü almak için çok enerji harcıyorsa zaten içtiği sütün ona bir hayrı olmayacağını ifade etmiş bu tür bebeklere anne sütünü sağıp uygun biberonla vermelıymıs defalarca hemsırelere doktora sordum kesınlıkle önermediklerini birdaha anne sütünü içmeyeceğini ifade etiler ama bebeğim resmen açtı ve çok zorlanıyordu.

Bir iki gün zaten sütüm korkudan kesilince saatli sekilde yazan ölçüden daha az ve sulu şekilde mama verdim. Buarada sürekli annesütünüde sağdım bir gıdımda olsa onuda içirdim. İkinci gün zaten sütte düzeldi daha çok anne sütü ve bir ıkı öğun mama verdim. Bebek bu şekilde kendine geldi. Biraz uykusu hafifledi. Gene tabi onun uyanmasını beklemeden 2 saate bir yemeğını verdım çünkü uyanınca içer durumu hiç olmadı. Onu yormadandan mesela 5 dk emzirip gerisini biberonla vermeye çalıştım.  Buarada bulabıldığımız her güneşli yerde onu güneşle temas etirmeyw çalıştık bununda sarılığa faydası var. 9. günlük olduğunda Zeynep Kamil çocuk hastanesine getirdik. kandan sarılığına baktılar şükürki 11 idi dercesi. bı rahat nefes aldık. 
Babacığıda sağolsun elinden geldiğince yardımcı oldu hele geceleri artık yorgunluktan bebeğe bakamaz olunca beraberce uyudular :) Allah razı olsun çok ilgili bir babacığı var Muhammedimin. Annanemiz zaten hep başımızda idi çok şükür:). 

Yani uzun lafın kısası Anacığımında benimde ablamında yengemınde deneyimi vardı daha önce çocuk büyütmüştük fakat her çocuk farklı oluyor sarılık konusunda uyarıldık ama mamaya yada en azından anne sütünü biberonda vermeye bütün herkes (tabi bizde karşı idik) karşı olsada bebeğiniz açlıktan bayılacağına verin derim benim yaşadığımı siz yaşamayın. Tabi bu benim kişisel deneyim ve görüşüm. Bebek tabiki biberondan sonra bir bocalama yaşıyor ama azımle sabırla iyileştiğinde gerekirse bir öğun aç bırakarak anneyi emenıin dışında bir alternativ kalmadığını anladığında emmeye başlıyor. 

Tam toparlanmaya başladı iyi oldu maşallah sarılığıda atlatıyor derken aşı gunu geldı aşıdan hemen sonra hasta oldu. çoook kötü öksürüyordu acile gitiğimde bronşit başlangıcı dedi aşıdan ateşi çıkınca bir soydum bir giydirdim üşütüm çocuğu derken peşinden bende faranjit oldum :))) Anam sağolsun çooook baktı bize. bir başımız doğrulmadı tam iyileştim derken Geçen hafta kurdaşen geçirdim. Allah düşmana bile vermesin çok fena idi üstelik haftasonuna denk geldi bir gün içimde 3 kez hastanelık oldum 7 iğne yedim. Tabi buarada kendimde olmadığım anlarda annem mecburen mama verdi 3 zor gün geçirdim buarda biberona alıştı Muhammed 3. gün cildiyeden gelince artık iyi olunca düzenli emzirmeye devam etim fakat Muhammed emmeyi red eti bağırdı istmedi. Çok ağladı ama pes etmedim 2 gün yarı aç kaldı ama pes eden o oldu baktı çare yok içti. 

Buarada 3 ayı geride bıraktık çoook şükür maşallah bu son günlerde iyiz uykusu yemesi bi sorunu yok buaralarda kakasını yapmıyor çooook kusuyor:))) genede çok şükür gelişimi yaşıtlarından bıraz geri zaten kilosu düşüktü bu şekli ile doktora göre gayet normal:)) 

Yeni anneler babalar hiç korkmayın korkulu uykusuz yorgun perişan 2 ay geçiriyorsunuz ve ilk zorluklar çok şükür bitiyor bebek size siz bebeğe alışıyorsunuz dilinden anlamaya başlıyorsunuz. Uykusuda bi zaman sonra uzamaya başlıyor 3-5 saat arası uzun uyumaları oluyor çok şükür biz bir kaç kerenin dışımda gaz sancısı yaşamadık olursada artık rezene yapıp içiriyorum çok fayda ediyor. 

İyi kötü geçti zaman alıştık öğendik bişeyleri verene şükürler olsun baldan tatlı minik adamım :)))) 
4 yorum:

 1. Evet, haklısınız. Siz yine de şanslısınız. Benim büyük kızım iki defa doğar doğmaz kanı değişti. Bilirubin değeri çok yüksekti. Ben yoğun bakımda kaldığımdan mama da verememişler. "Sarılık değeri düşmezse; gerizekalı olabilir." denildi. Kırk gün kadar yoğun bakım da yattı. Aklımız çıktı.
  Okuduğun ve yazdığın gibi çocuğa süt verilemiyorsa mama mutlaka verilmeli.
  Şimdi, 17 yaşında üniversite sınavına giriyor. Yazdıklarını okuyunca; yaşadıklarım geldi. Baldan minik adamına ve sana güzellikler diliyorum. Allah sağlık, huzur versin. Güzel günler yaşayın. Bir de bence bol bol fotoğraf çekilin. Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. oy Allah bağışlamış maşallah o günlerin korkusu çok zor gerçekten bizede söylediler test yaptırın dedıler ben kızdığımdan yaptırmadım hiç bişeyide yok zaten şuan gayet sağlıklı çok sağolun blogger teyzesi oda sizin ellerinizden öper hergün bir resim video çekiyorum mutlaka 😘

   Sil
 2. Ben de onu ve seni öpüyorum. Allaha emanet olun.

  YanıtlaSil
 3. Neyseki en zor zamanları atlatmışsınız..
  Benim de 26 aylık bir oğlum var, şuan ikinci oğluma hamileyim :) 37. Haftada normal doğum yapmama rağmen süt hemen gelmemişti, zaten bebek de emmeyi hemen becerememişti, ilk 3-5 gün mama takviyesi önermişti benim doktorum. Sonrada ısrarla emzirerek ögrettik tabiki, gerekirse sagarak kaşık yada biberonla anne sütünü vermek çok önemli ilk aşamada, ama yetmediğinde çocuğu aç bırakmak tehlikeli dediğiniz gibi.
  Rabbim sağlıkla büyütmeyi nasip etsin inşallah :)

  YanıtlaSil

bir hesabınız olmasa da Anonim olarak fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorumunuz için Teşekkür ederim.