11 Haziran 2013 Salı

Hamilelikte 'Hurma' nın Önemi

Selamün Aleyküm nasılsınız blogger arkadaşlarım Allah'a şükür biz iyiz :))

Bu hafta bebişimizle maceramız 8. haftasında yanı artık 2 aylık. Takip etiğim forumlarda ve deneyimli annelerde genelinde bu aylarda mide bulantısı çok görülüyormuş fakat Allah nazardan saklasın :) bende öyle bir belirti yok sadece çabuk yoruluyor  belim ağırıyor ve uyku ile hele gündüz uykuları ile hiç aram yoktur ama sürekli durup dururken uykum geliyor. İş yerinde çalışırken çok fena idim başım dönüyor ayaklarım şişiyordu gerçekten çok yoruyordu beni Allah şükür şimdi evimdeyim canım istediğinde dinlenebiliyorum.

'Gerçek Tıp' adlı kitapta yazarı Aidin Salih gerçekten mantıklı bilgiler var tavsiye ederim. Her hastalılığın kesinlikle sağlıksız yemekten olduğun ifade ediyor ve yeme şekliniz düzelirse Allahın izni ile iyi olacağınızı ifade ediyor. Hadisler ve İlmin ışığında İslam Tıbı ile anlatılan bilgiler var kendisi hacamat ve sülük gibi tedavilerle hastalarına şifa bulacağını ifade ediyor.

Kendisi ilk aylarda kilonun normal kalmasını ve hata kilolu annelerin kilo vermesin daha sağlıklı olduğunu ifade ediyor. Kusma durumun da vücudun aslında bebek için detoks yapa gibi zararlı maddelerden kusma ile arındığını ifade ediyor. Eğer vücudunuzdan zararlı maddeler sağlıksız yiyeceklerden dolayı bir birikme varsa Aidin hanıma göre vücut mükemmel bir sistem ile bunları dışarı atmayı sağlıyor. Bende bundan tam 2-4 sene öncesine kadar sağlıklı besleniyordum özellikle geçen yazdan bu yana kendime gerçekten iyi baktım elimden geldiğince sağlıklı yedim. Özellikle Ahmet Maranki'nin kısa 3 günlük kiraz detoksunu yaptıktan sonra Allah şükürler olsun çok daha şifa buldum. Zaten diyet yaptığım için sürekli sağlıklı beslendim sen son bildiğiniz gibi Taylan Kümel'inin sağlıklı beslenme şeklini uyguladım ve gerçekten çok memnun kaldım aç kalmadan diyet gibi değilde sağlıklı beslenerek kilo verdim. Ne kadar doğru bilem ama Allah çok şükür Allah nazardan korusun :) mide bulantım yok Annem ve Ablam da da bu belirtiler olmamış.

Ben Aidin hanımın bilgilerini mantıklı buluyorum günümüzde artık her şey kimyasal ilaçlar sentetik zaten kitabı okusanız hayattan soğursunuz  o kadar yani :) Tabi tamamen organik sağlıklı yaşamakta artık gerçekten belirli bir bütçe istiyor çünkü artık sağlıklı yaşacağım demek herşeyin organiğini sentetik olmayanını bulman gerekir demek buda bir maliyet bir diyet yaparken bile beli bir bütçe ayırıyordum ben incik cincik şeyler daha çok maliyetli oluyor. Tamamen uygulayamasam da kitaptaki bilgileri denemeye ve uygulamaya çalışıyorum.

Eşimde bende hemen her şeyde ilaç kullanımına biraz karşıyayız özellikle eşim daha hassas bu konuda. Evlendiğimde bir kadın hastalığım vardı tam iki sene uğraştım ilaçlar antibiyotikler neler neler ama çare olmadı ne zaman ki  Ahmet Marankinin tavsiyeleri ile 20 gün boyunca her sabah Civanperçemi çayı içtim işte o zaman o hastalığım geçti o günden sonra bir daha kolay kolay ilaç içmedim sonuçta her derdin bir bitkisi var ilaçlarda bitkilerden yapılıyor fakat onlarca ilacı bitkinin özünden yapmıyorlar sentetik yanı kimyasallar ile aynısını yapıyorlar vücutta bu madelleri tanımıyor ağrınız geçse de vücutta kimyasal birikmesi yapıyor.

Doktorum hamileliğimi öğrenince hemen Folik Asit yazdı. Bebeğin gelişimi için vitamin ama ben kullanıp kulanmamakta kararsız kaldım neden kimyasal olan bir şeyi kullanayım ki diye düşündüm ama gene de haftada bir bir tane içtim sonra araştırdım Aidin hanımın kitabınada baktım Folik Asit aslında B9 vitamini ve en yoğun Hurmada mevcut. Madem Hurmada bol bol bu vitaminler var ve Kuran-i Kerim de bile ismi zikir edilyor neden direk kimyasal alalım ki ?  (tabiki düşük tehlikesi olan Annecikler dikkat etmeli ve araştırmadan hurmayı ilk ayarda bol bol yememeli kimseye sebep olmayalım eğer gebeliğiniz sağlıklı ise düşük tehlikeniz yoksa aynen hamileliğin ilk aylarında nasılki bitki çaylarını fazla içmiyorsak hurmayıda dikkatlı yemek gerek özellikele 3-4 aydan sonra bir sakıncası olmayacağını düşünüyorum) İnternete yaptığım araştırmalar da çok güzel bir şekilde anlatılmış hamilelikte Hurma yemenin faydaları sizlerlede paylaşmak istedim.


Aşağıda ki bilgiler bu siteden alınmıştır yazanlardan Allah razı olsun :)
http://www.maneviyat.com/forum/saglikli_yasam/kuranda_dikkat_cekilen_bir_meyve_hurma_ve_faydalari-t2277.0.html;wap2=


KURAN'DA DİKKAT ÇEKİLEN BİR MEYVE: HURMA VE FAYDAKURAN'DA DİKKAT ÇEKİLEN BİR MEYVE: HURMA VE FAYDALARI
(1/1)
enuşa:
Hurma, Kuran'da pek çok ayette bahsi geçen, cennet nimetleri arasında "eşsiz-hurma" (Rahman Suresi, 68) ifadesiyle nitelendirilen bir meyvedir. Allah'ın Kuran'da bildirdiği bu meyve incelendiğinde, pek çok önemli özelliği olduğu ortaya çıkmaktadır. Bilinen en eski bitki çeşitlerinden biri olan hurma, günümüzde lezzetinin yanı sıra besleyici özelliği nedeniyle de tercih edilen bir besindir. Her geçen gün keşfedilen faydaları hurmayı, hem gıda hem de ilaç olarak kullanılan bir besin haline getirmiştir. Hurmanın sahip olduğu bu özelliklere Meryem Suresi'nde dikkat çekilmiştir.


Derken doğum sancısı onu bir hurma dalına sürükledi. Dedi ki: "Keşke bundan önce ölseydim de, hafızalardan silinip unutuluverseydim." Altından (bir ses) ona seslendi: "Hüzne kapılma, Rabbin senin alt (yan)ında bir ark kılmıştır." Hurma dalını kendine doğru salla, üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülüversin." Artık, ye, iç, gözün aydın olsun... (Meryem Suresi, 23-26)

Allah'ın, Hz. Meryem'e "hurma yemesini" bildirmesinin pek çok hikmeti vardır. Allah'ın Hz. Meryem'in doğumunu kolaylaştırmak için sunduğu nimetlerden biri olan hurmanın, özellikle hamile ve doğum yapan kadınlar için önemi ve faydaları, bugün bilimsel olarak da bilinmektedir. Hurma, içerdiği `-65 oran ile en çok şeker içeren meyvelerden biridir. Doktorlar, hamile kadınlara doğum yaptıkları gün meyve şekeri içeren yiyecekler verilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Bunun amacı, annenin zayıf düşen vücuduna enerji ve canlılık kazandırmak, aynı zamanda da yeni doğan bebeğe gerekli olan sütün oluşabilmesi için, süt hormonlarını harekete geçirmek ve anne sütünü çoğaltmaktır.

Ayrıca doğum sırasında meydana gelen kan kaybı, vücut şekerinin düşmesine sebep olur. Hurma vücuda tekrar şeker girişinin sağlanması açısından önemlidir ve tansiyon düşmesini de engeller. Kalori değerinin çok yüksek olması sebebiyle hastalıktan güçsüz düşmüş ya da yorgun olan kimseler için özellikle çok faydalıdır.

Bu bilgiler, Allah'ın Hz. Meryem'e, hem kendisine enerji ve canlılık verecek hem de bebeğin tek gıdası olan sütün meydana gelmesini sağlayacak "hurma"dan yemesini bildirmesindeki hikmetleri ortaya koymaktadır.

Hurmada bulunan oksitosin maddesi de, modern tıpta doğumu kolaylaştırıcı bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Oksitosin, doğumu kolaylaştırıcı etkisi nedeniyle pek çok kaynakta "rapid birth" yani "hızlı doğum" ifadesiyle tanımlanmaktadır. Doğum sonrasında ise anne sütünü artırıcı etkisiyle bilinmektedir. Oksitosin esas olarak beyinde salgılanan, doğum sancılarını başlatan bir hormondur. Doğum öncesi vücudun tüm hazırlıkları bu hormon sayesinde başlar. Hormonun etkisi, ana rahmini oluşturan kaslarda ve anne sütünün salgılanmasını sağlayan kas yapısındaki hücrelerde görülür. Doğum esnasında ana rahminin etkili olarak kasılması doğumun gerçekleşebilmesi için son derece önemlidir. Oksitosin de, rahmi oluşturan kasların çok güçlü bir şekilde kasılmasını sağlar. Ayrıca oksitosin, yeni doğmuş olan bebeğin beslenmesi için anne sütünün salgılanmasını başlatır. Hurmanın tek başına bu özelliği -oksitosin içermesi- bile Kuran'ın Allah'ın vahyi olduğunun önemli bir delilidir. Hurmanın tıbbi olarak faydalarının tespit edilmesi ancak yakın tarihlerde mümkün olmuştur. Halbuki Kuran'da yaklaşık 1400 sene evvel Allah'ın Hz. Meryem'e hamilelik döneminde hurma ile beslenmesini vahyettiği bildirilmektedir.

Ayrıca hurmada insan vücuduna bol miktarda hareket ve ısı enerjisi kazandıran, vücutta parçalanıp kullanılması kolay olan bir şeker türü bulunmaktadır. Üstelik bu şeker kan şekerini hızla yükselten glikoz değil, meyve şekeri fruktozdur. Özellikle şeker hastalarında kan şekerinin hızla yükselmesi, pek çok organı olumsuz olarak etkiler, ancak en çok hasar gören organ ve sistemler göz, böbrekler, kalp-damar sistemi ve sinir sistemidir. Gözde görme kaybına kadar varan rahatsızlıklar, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi pek çok ciddi hastalığın en önemli nedenlerinden biri, kan şekeri yüksekliğidir.

               

Hurma içerik olarak çok çeşitli vitamin ve minerale sahiptir. Lif, yağ ve proteinler açısından da çok zengindir. Hurmada sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, fosfor ve klor da bulunmaktadır. Hurma ayrıca A vitamini, betakaroten, B1, B2, B3 ve B6 vitaminlerini de içerir. Hurmada bulunan vitamin ve minerallerin, normal insan vücudunda ve hamilelik zamanlarındaki faydalarından bazılarını ise şöyle sıralayabiliriz:

*Hurmanın besleyici oranının gücü, içerdiği uygun mineral dengesinden kaynaklanmaktadır. Hurmada, hamilelikte kadınların alması gereken bir B vitamini olan folik asit de bulunmaktadır. Folik asit (B9), vücutta yeni kan hücresi yapımında, vücudun yapı taşı olan amino asitlerin yapımında ve hücrelerin yenilenmesinde önemli görevler üstlenen bir vitamindir. Bu yüzden hamilelikte folik asit ihtiyacı belirgin şekilde artar ve günlük ihtiyaç iki katına çıkar. Folik asit seviyesi yetersiz olduğunda yapısal olarak normalden büyük, ancak işlevleri düşük alyuvar hücreleri meydana gelir ve kansızlık belirtileri ortaya çıkar. Özellikle hücre bölünmesinde ve hücrenin genetik yapısının oluşmasında önemli rol oynayan folik asit, hamilelik sırasında gereksinimi iki katına çıkan tek maddedir. Hurma da, folik asit açısından çok zengin bir besin türüdür.

*Öte yandan hamilelikte meydana gelen uzun süreli bulantı ve fiziksel tepkimeler nedeniyle potasyum eksikliği açığa çıkar ve bu durumda da potasyum takviyesi yapılması gerekir. Hurmada bol miktarda bulunan potasyum bu açıdan büyük önem taşıdığı gibi, vücuttaki su dengesinin korunmasında da son derece etkilidir. Ayrıca potasyum, beyne oksijen gitmesine de yardımcı olarak berrak düşünebilmeyi sağlar. Bununla beraber vücut sıvıları için uygun alkalik özelliği sağlar. Zehirli vücut atıklarını dışarı atması için böbrekleri uyarır. Yüksek kan basıncını düşürmeye yardım eder ve sağlıklı deri oluşumunu sağlar.

*Hurmanın içerdiği demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder ve bu da hamilelikte kansızlığın engellenmesini ve bebeğin gelişimi için hayati önem taşıyan kandaki alyuvarlar dengesinin uygun hale gelmesini sağlar. Bilindiği gibi alyuvarlar kanda oksijen ve karbondioksiti taşıyarak hücrelerin canlılığını sürdürmesinde rol oynarlar. Çok fazla demir içermesi sebebiyle, bir insan günde 15 tane hurma yiyerek vücudunun demir ihtiyacını karşılayabilir ve demir eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklardan korunmuş olur.

*Hurmada bulunan kalsiyum ve fosfat ise, iskelet oluşumu ve vücudun kemik yapısının dengelenmesi için çok önemli elementlerdir. Hurma, içerdiği bol fosfor ve kalsiyum ile kemik zayıflığına karşı bünyeyi korur ve bu hastalıkların azaltılmasına yardım eder.*Bilim adamları hurmanın stres ve gerginliği giderici etkisine de dikkat çekmektedirler. Berkeley Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmalar, sinirleri güçlendiren B6 vitamininin ve kasların çalışmasında önemli rol oynayan magnezyum mineralinin hurmada yüksek miktarda bulunduğunu ortaya koymuştur. Hurma ayrıca içerdiği magnezyum ile, böbrekler için de son derece önemlidir. Bir insan günde 2-3 tane hurma yiyerek vücudunun magnezyum ihtiyacını karşılayabilir.

*İçerdiği B1 vitamini ile sinir sisteminin sağlıklı olmasını kolaylaştırır. Vücuttaki karbonhidratların enerjiye çevrilmesine, protein ve yağların vücudun diğer ihtiyaçları için kullanılmasına yardımcı olur. B2 vitaminiyle de, vücudun enerji sağlaması ve hücrelerin yenilenmesi için protein, karbonhidrat ve yağların yakılmasına yardımcı olur.

*Hamilelikte A vitaminine olan ihtiyaç da artar. Hurma, içindeki A vitamini sayesinde, görme gücünü ve vücut direncini artırır, kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Hurma, betakaroten açısından da son derece zengindir. Betakarotenin hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak, kanseri önleyici özelliği vardır.

*Ayrıca diğer meyveler genellikle protein açısından yetersizdir, ancak hurma protein de içermektedir. Bu özelliği sayesinde vücudun hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar, hücreleri yeniler ve vücut sıvısını dengeler. Örneğin et de faydalı bir gıdadır ancak özellikle böyle bir dönemde taze bir meyve olan hurma kadar fayda vermeyebilir. Hatta böyle bir dönemde etin fazla tüketilmesi vücutta zehirlenmeye neden olabilir. Hazmı kolay olan, hafif sebze, meyve türü yiyeceklerin tercihi daha uygun bir seçimdir.

Hurma ile ilgili tüm bu bilgiler, Allah'ın sonsuz ilmini ve insanlara olan rahmetini ortaya koymaktadır. Görüldüğü gibi modern tıbbın ancak günümüzde tespit edebildiği hurmanın -özellikle de hamilelik dönemindeki- faydalarına Kuran'da 14 asır önce işaret edilmiştir.

9 yorum:

 1. yazınızı görünce kayıtsız kalamadım, hamileliğin başında hurma yemek sanırım biraz tehlikeli. oksitosin salgılayarak düşüğe neden olabiliyormuş fazlası. ama hamilelik sonunda rahat doğum için tavsiye ediyorlar. fazla yemezseniz bi sorun çıkacağını sanmıyorum ama isterseniz yine de bir araştırın. Allah sağlıkla kavuşmayı nasip etsin bebeğinize.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aminnn inşallah :) zaten her şeyin fazlası zarar :)) yani dediğiniz gibi fazla yenmediği sürece bir sakıncası yoktur özellikle 3 aydan sonra yemenin sorun olmayacağını düşünüyorum tabiki düşük tehlikesi olanlar hata sürekli 3-4 ay yatan Anneler var dediğiniz gibi onların dikkatlı olması gerek sağolunnn:D

   Sil
 2. Ve aleykumselam arkadaşım,
  günler ne çabuk geçiyor 2 haftalık olmuş bile yakında kucağında olur yavrun Rabbimin izniyle.
  faydalı bir yazı olmuş, sağolasın.

  YanıtlaSil
 3. asırlar önce peygamber efendimiz zamanında,öyle çeşit çeşit yemek nerde.sürekli oruçlarını falan hhurmayla açar onunla karınlarını doyururlarmış.demekki o kadar besleyiciki,fazla yemeğe gerek kalmıyormuş.bebişin ve sen Allaha emanet olun.

  YanıtlaSil
 4. hurma Peygemberimizden kalan bi meyvedir bize.. faydasından oda bahsetmiştir (SAV).. Sağlıkla kucağına al bebişini.. artık takipteyim.. bana da gel buyur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hoşgeldiniz gelmezmıyım hemen geldim :)) inşallah Allah razı olsun

   Sil
 5. zarif yorumunuzu okuyunca sizi tanımak istedim :)
  iikide gelmişim ne harika bir yazı hazırlamışsınız öncelikle bebişi tebrik eder sağlıkla kucağınıza almanızı dilerim. Birde küçük bir tavsiye , doktorun verdiği ilaçları eksiksiz kullananlarda sorun yok ama kullanmayanlar maaalesef diş , saç konusunda kayıplar yaşıyorlar. Karar sizin tabii , araştırmalarınızda başarılar , Sevgiler :)

  YanıtlaSil

bir hesabınız olmasa da Anonim olarak fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorumunuz için Teşekkür ederim.